Scholarship Recipients Through The Years

Stevens High School

Karsten Kleyensteuber – Dartmouth College, Mechanical Engineering

Sunapee High School

Blaise O’Mara – University of New Hampshire, Electrical Engineering

Windsor High School

Christina Gregory – Oregon State University, Environmental Sciences
Ryland Richardson – Norwich University, Mechanical Engineering

Fall Mountain Regional High School

Sarah Putnam – University of Massachusetts Lowell, Mechanical Engineering

Lebanon High School

Aditi Jogdand – University of Connecticut, Biomedical Engineering and Neuroscience

Windsor High School

Vincent Moeykens – Attending the University of Vermont for Computer Science

Homeschooled

Matthias Page – Attending the University of New Hampshire for Ocean Engineering

Fall Mountain Regional High School

Amber Beliveau – Attending Worcester Polytechnic Institute for Mechanical Engineering

Hartford High School

Brianna Aubrey – Attending Dartmouth College for Neuroscience

Stevens High School

Elyse Scott – Attending Clarkson University for Environmental Engineering

Lebanon High School

Elizabeth Jones – Attending Colorado State University for Biomedical & Chemical Biological Engineering

Hartford High School

Conor Joyce – University of Vermont, Major: Biomedical Engineering

Lebanon High School

Rachel Barden – Clarkson University, Major: Engineering and Management
Graham Chickering – Amherst College, Major: Computer Science

Newport High School

Jacob Merritt – Clarkson University, Major: Engineering and Management

Stevens High School

Timothy Berry – Worcester Polytechnic Institute, Major: Chemical Engineering
Stephen Bosonac – Rochester Institute of Technology, Major: Electrical Engineering

winner-2016

Hartford High School

Hunter Brooks – Norwich University, Major:  Computer Security and Information Assurance
Paige Kehoe – Wheaton College, Major:  Neuroscience

Fall Mountain Regional High School

Paul Beliveau – University of Massachusetts Lowell, Major:  Mechanical Engineering and Robotics
Macane Dunbar – Rochester Institute of Technology, Major:  Computer Science

Stevens High School

Ryan Shattuck – Plymouth State University, Major:  Computer Science

Windsor High School

Nicholas Kapuscinkski – Worcester Polytechnic Institute, Major:  Mechanical Engineering

winner-2015

Newport High School

Anthony DiPadova – Dartmouth College, Major: Computer Science

Fall Mountain Regional High School

Rachel Putnam – Lyndon State College, Major: Graphic Design
Thomas Pilvelait – Harvard, Major: Computer Science and Physics

Stevens High School

Erin Truesdell – Drexel University, Major: Game Art and Production
Erica Pritchett – Suffolk University, Major: Graphic Design

Windsor High School

Emma Saucier – Vermont Technical College, Major: Mechanical Engineering

winner-2014

Stevens High School

Zachary Bunnell – University of Rochester, Major:  Engineering
Cassondra Dale – Worcester Polytechnic Institute, Major:  Electrical Engineering
Kai Kleyensteuber – UNH, Major:  Electrical Engineering

Fall Mountain Regional High School

Sonja Hansson – Union College, Major:  Bioengineering

Windsor High School

Ethan Hill – Rensselaer Polytechnic Institute, Major:  Math/Aerospace

Newport High School

Hannah Merrow – Rensselaer Polytechnic Institute, Major: Bioinformatics

winner-2013

Fall Mountain Regional High School

Eric Parrott – Plymouth State University, Major:  Computer Science

Stevens High School

Cylan Gosselin – Norwich University, Major: Engineering Management
Michael Saben – New Hampshire Technical Institute, Major: Animation & Graphic Game Programming
Romario Bailey – The University of Vermont, Major:  Undeclared (Engineering or IT)
Dallas Wolfe – The Art Institute of California, LA, Major:  Audio Production

winner-2012

Fall Mountain Regional High School

Konstantinos (Kostas) Georgiadis – WPI, Major: Aerospace Engineering
Joshua Makinen – Rensselaer Polytechnic Institute, Major: Computer Science

Stevens High School

Justan Parker – Wentworth Institute of Technology, Major: Civil Engineering
Catherine Gessner – Keene State College, Major: Film Production
Adam Miller – Norwich University, Major: Engineering Management

winner-2011

Fall Mountain Regional High School

Timothy Bujnevicie – Worcester Polytechnic Institute,  Major: Computer Science

Stevens High School

Sarah Frazier – Wentworth Institute of Technology, Major: Biomedical Engineering
Craig Woodbury – Rochester Institute of Technology, Major: Game Development & Design

winner-2010

Stevens High School

Travis Blain – River Valley Community College, Major: Computer Technology

winner-2009

Stevens High School

Colby Santaw – Clarkson University, Major: Computer Engineering
Richard Kanto – Savannah School of Art & Design, Major: Animation

winner-2008

Stevens High School

Ryan Cameron – Plymouth State University, Major: Computer Science
Daniel Decina – River Valley Community College, Major: Computer Science